צרו עימנו קשר | מפת האתר
פורטל חיות מחמד - כלבים  חתולים סוסים  ציפורים ועוד...
 
 >> מאמרים עמוד הבית

סקירת ספרים

Ethics and the Beast: A Speciesist argument for animal liberation
Ethics and the Beast: A Speciesist argument for animal liberation
23/11/2007 מאת פרופ' צחי זמיר
אנשים רבים סבורים כי שחרור החיה ידרוש שינוי מהותי של אמונות בסיסיות: ניאלץ לוותר על גישת ה-speciesism (הדוגלת במתן זכויות יתר על-פי שייכות לזן ביולוגי מסוים); נידרש להתחיל להביט על החיות כשוות לנו, כלומר, כבעלות זכויות ומעמד מוסרי, ויהיה עלינו ליישם אמונות אלה בדרך של הכול או לא כלום. צחי זמיר, בספרו האתיקה והחיה, טוען טענה מרחיקה לכת, ולפיה שחרור החיה אינו מצריך טיעונים כה קיצוניים, וכי השחרור יכול להתבצע באופן גמיש ופרגמאטי.

פרופ' זמיר מנסה לשנות את מושגי הדיון בנושא שחרור החיה, על ידי יצירת נימוק לשחרור החיה המבוסס בעיקר על אינטואיציות ואמונות מוסריות נפוצות, אשר יוכלו לכן להשיג הבנה ותמיכה רחבה.
 
הטענה הנטענת בספר האתיקה והחיה היא, כי ה- speciesism תואם לחלוטין לרעיון שחרור החיה, מבלי לתמוך בו. זמיר מוסיף עוד, שאפילו אם אנו מאמינים שעלינו להעדיף את טובת בני האדם כאשר מתעורר צורך אנושי דוחק הנמצא בסיכון, אין זה אומר שעלינו להרשות לאינטרסים אנושיים צרים להאפיל על אינטרסים של חיים ומוות של החיות. עמדה זו, מינימליסטית ככל שהיא נשמעת, יוצרת תכנית לשחרור משמעותית עבור החיה, כולל המחויבויות לא לאכול חיות; לא לכפוף אותן למפעלי משק מתועש או לעשות בהן שימוש במחקר רפואי. זמיר גם מתייחס בטיעוניו לשאלות מסוימות שמהן נוטים להתעלם בדיון על שחרור החיה, כמו למשל: האם ניתן להבדיל בין שימוש בבעלי חיים לעומת ניצול, האם על הדוגלים בשחרור החיה להיות צמחונים או טבעונים, והאם שימוש בבעלי חיים למטרות טיפוליות חף מפשע מוסרי.

מפרקי הספר: 

חלק ראשון: אתיקה והחיות 

פרק 1: האם ה-speciesism (סוּגנות) מנוגד ל- liberationism (שחרור החיה?) 

פרק 2: מדוע בעלי החיים חשובים? 

חלק שני: הריגה 

פרק 3: הריגה עבור הנאה 

פרק4: הריגה לשם ידע 

חלק שלישי: שימוש 

פרק 5: שימוש או ניצול? 

פרק 6: שימוש קולינארי 

פרק 7: שימוש טיפולי 

פרק 8: שימושי פנאי
 
חזרה למעלה לדף הבית שלח לחבר
למעלה דף הבית שלח לחבר גרסת הדפסה
animal@tauex.tau.ac.il רמת-אביב 69978 ת"א פקס 03-6406155 טלפון 03-6406671 "חיות וחברה" - היחידה לחקר יחסי גומלין בין אנשים לבעלי חיים
כל הזכויות שמורות ליחידת חיות וחברה - תשס"ח 2007 ארינט בע"מ - פתרונות אינטרנט מתקדמים