צרו עימנו קשר | מפת האתר
פורטל חיות מחמד - כלבים  חתולים סוסים  ציפורים ועוד...
 
 >> מאמרים עמוד הבית

סקירת ספרים

יצחק בשביס זינגר- ביוגרפיה יצחק בשביס זינגר- ביוגרפיה
17/09/2009 מאת ג'נט האדה
יצחק בשביס זינגר, סופר יידיש וחתן פרס נובל לספרות 1978 , החל את תהליך הצמחונות שלו בשנות ה 60 לחיין. החלטתו נבעה משיקולים שונים אך העיקרית שבהן קשורה בסלידתו מאכזריות האדם,מפני ניצול לרעה של כוח וזלזול בחיי אדם שהתעוררו בו בעקבות השואה. בו בזמן הפיקוח הקפדני של בשביס על מה שנכנס לגופו היה מעין גרסה חילונית של שמירה על כשרות.
ביידיש דיבר בשביס במפורש על הכמיהה הרוחנית המסתתרת בצמחונות שלו:"כל חיי הרגשתי שאכילת יצור חי הוא עלבון.. חשבתי לעצמי , איך אני יכול לדבר על רחמי אלוהים כשאני עצמי אכזרי ואוכל את היצורים שעליי לאהוב". בשביס האמין שחיות לא נוצרו כדי להיאכל. הוא הבין שבעולמנו, מטבע הדברים, בע"ח ובני אדם צריכים להרוג זה את זה- אין להם ברירה- אך הוא לא רצה להיות שותף להכחדה זו. הוא טען כי לבע"ח יש משהו שחסר לבני אדם- הם צנועים, ענווים וכנים. בשביס היה קשור לציפורים במיוחד וכאשר הדררה הראשונה שלו נעלמת מצהיר בשביס כי איבד את אמונתו באלוהים. כפי הנראה בשביס מאמין כי גורל הציפור הוא בר השוואה לגורלו שלו. הוא והציפור חשובים באותה מידה ומשמעותיים באותה מידה בסדר הקוסמי.    
חזרה למעלה לדף הבית שלח לחבר
למעלה דף הבית שלח לחבר גרסת הדפסה
animal@tauex.tau.ac.il רמת-אביב 69978 ת"א פקס 03-6406155 טלפון 03-6406671 "חיות וחברה" - היחידה לחקר יחסי גומלין בין אנשים לבעלי חיים
כל הזכויות שמורות ליחידת חיות וחברה - תשס"ח 2007 ארינט בע"מ - פתרונות אינטרנט מתקדמים