צרו עימנו קשר | מפת האתר
פורטל חיות מחמד - כלבים  חתולים סוסים  ציפורים ועוד...
 
 >> חדשות ועדכונים עמוד הבית

כתבות ומאמרים

בעלי חיים אנושיים במשלי ימי הביניים בעלי חיים אנושיים במשלי ימי הביניים
15/08/2016 מאת ג'ויס א. סולסברי

ג'ויס א. סולסברי עוסקת במאמרה בהתפתחותם של דימויים סטראוטיפיים של בעלי חיים בתרבות ימי הביניים. לטענתה, עיבודי המשלים הפופולריים שחוברו על ידי מארי דה פראנס ואודו דה צ'ריטון במאה ה 12- השפיעו השפעה עצומה על הפצתם של דימויים, כגון אריה כמלך החיות, חמור כטיפש ושועל כערמומי. המחברים הללו עיבדו את המשלים הקלאסיים תוך כדי ויתור על המסרים החברתיים הביקורתיים שלהם, והחלפתם במסרים שנועדו לשמר את המבנה המעמדי של החברה בת זמנם ואת תפיסותיה הדתיות. לפיכך בעלי חיים טורפים ייצגו אדונים, ואילו בעלי חיים נטרפים וחיות בית ייצגו בני מעמד נמוך ומשרתים. לבעלי כנף יוחסו תכונות נעלות, וחרקים הזוחלים על פני האדמה זכו ליחס של בוז. מאמרה של סולסברי מצביע על השורשים התרבותיים העמוקים שיש לדימויים הסטראוטיפיים של בעלי החיים, המקובלים גם בתרבות המערבית בימינו, ובכללה בתרבות הילד ובספרות הילדים.

תורגם על ידי מרי וובר מהמאמר המקורי: Salisbury, J. E. (1996). Human Animals of Medieval Fable. In: Nona C. Flores (Ed.), Animals in the Middle Ages: A Book of Essays (pp. 49-65). New York: Garland Publishing.

עריכת תרגום: ד"ר טל קוגמן.

המאמר המלא התפרסם בכתב העת "חיות וחברה", גיליון 55 (יולי 2016), עמ' 46-58.
 
חזרה למעלה לדף הבית שלח לחבר
למעלה דף הבית שלח לחבר גרסת הדפסה
animal@tauex.tau.ac.il רמת-אביב 69978 ת"א פקס 03-6406155 טלפון 03-6406671 "חיות וחברה" - היחידה לחקר יחסי גומלין בין אנשים לבעלי חיים
כל הזכויות שמורות ליחידת חיות וחברה - תשס"ח 2007 ארינט בע"מ - פתרונות אינטרנט מתקדמים