צרו עימנו קשר | מפת האתר
פורטל חיות מחמד - כלבים  חתולים סוסים  ציפורים ועוד...
 
 >> חדשות ועדכונים עמוד הבית

כתבות ומאמרים

כלבי נחיה לעיוורים:
על הכנת כלבי נחיה בבית עובד:המרכז הישראלי לכלבי נחיה לעיוורים


כלבי נחיה לעיוורים: על הכנת כלבי נחיה בבית עובד:המרכז הישראלי לכלבי נחיה לעיוורים
12/04/2004 מאת רות פלס
בעבור רובנו, העיוורון הוא אחת המגבלות הגופניות המפחידות ביותר, מצב הטומן בחובו חושך וסכנה. במרכז הישראלי לכלבי נחיה לעיוורים שואפים ליצור שינוי דרמטי בחיי אנשים עיוורים בישראל, ומאפשרים להם ליהנות ממצב, שלרובנו הוא מובן מאליו: תנועה חופשית ובטוחה, ומהמתנה היפה מכל – עצמאות. פורסם בכתב העת חיות וחברה, גיליון 24, אביב 2004, עמ' 60-58.

קצת היסטוריה
השימוש השיטתי הראשון שנעשה בכלבים כמנחים לעיוורים החל בגרמניה, לאחר מלחמת העולם הראשונה. בהכשרת הכלבים הסתמכו הגרמנים על כתביו של הכומר קליין מוינה, שכתב על אילוף כלבים לנחיה עוד בשנת 1819. אולם עדויות רבות, כתובות ומצוירות, ממחישות את קיומם של כלבי נחיה לעיוורים כבר בשחר ההיסטוריה האנושית. העדות הקדומה ביותר מגיעה מימי פומפיי, משנת 79 לפנה"ס.

באדיבות המרכז לכלבי נחיה בבית עובד


כלבי נחיה בארץ
מ-1953 ועד 1970 הכשירה ד"ר רודולפינה מנצל, פסיכולוגית ומאמנת כלבים, כלבי נחיה, במטרה לעזור לעיוורים בישראל לשפר את ניידותם ולנהל חיים נורמליים ככל האפשר. כאשר נפטרה, לא נמצא איש שימשיך בפועלה. ישראל נותרה ללא אנשי מקצוע לאימון כלבי נחיה, אך עם אנשים רבים – אזרחים ונפגעי צה"ל – הזקוקים להם. בעיה זו נפתרה, במידה מסוימת, על ידי שליחת ישראלים עיוורים למרכזי אימון כלבי נחיה בחו"ל. אולם היה זה פתרון חלקי בלבד, מכיוון שרק עיוורים שמצבם הגופני היה טוב, ששלטו היטב בשפה האנגלית ושיכלו לעזוב את משפחותיהם 
לתקופה של חודש ימים ויותר, יכלו ליהנות ממנו. פתרון זה היה גם רחוק מלהיות פתרון אידיאלי: יש חשיבות רבה לביקורי בית של מנחים ממרכז ההנחיה לצורך יצירת צמד "עיוור-כלב" מוצלח. ביקורי בית כאלה אינם יכולים להתקיים, מטבע הדברים, כאשר ההנחיה נעשית בחו"ל, והעיוור חוזר עם הכלב לביתו בארץ. במקרים אלה, גם כאשר מתעוררת בעיה עם הכלב, אין לעיוור למי לפנות.

יתרונות האימון בארץ
אחת ממטרותיו של המרכז הישראלי לכלבי נחיה היא לענות על צורכיהם של עיוורים שקיבלו את כלבם בחו"ל. אולם מטרה מרכזית יותר היא אימון כלבי נחיה בישראל.
לאימון כלבי נחיה בארץ יש כמה יתרונות:
- העיוורים מודרכים בשפת אמם – עברית, והכלבים מאומנים להגיב על פקודות הניתנות בעברית.
- הכלבים מאומנים להנחות את העיוור בסביבה ישראלית טיפוסית, ולתמרן בין מכשולים טיפוסיים לישראל, כגון תחנות אוטובוסים, עמודי תאורה באמצע המדרכה, מדרכות צרות או מכוניות החונות על המדרכה.
- בקורס ההדרכה בארץ העיוורים מרגישים רגועים יותר, יחסית להרגשתם בקורס המתקיים בחו"ל. למרות שהם נאלצים להיעדר מביתם במשך כחודש ולשהות במרכז בבית עובד, הם זוכים לביקורים של בני משפחה וחברים.
- לאלה שמצב בריאותם אינו מאפשר ניתוק מהבית, ההדרכה יכולה להינתן באזור הבית.
- חשיבות נוספת היא בשלב היישום, השלב המעשי של הקורס, שבו הכלב מסתגל לביתו החדש ולסביבת עבודתו או עיסוקיו של בעליו (מה שאינו אפשרי בקורס המתקיים בחו"ל).
- המרכז מספק מעקב אחר תפקוד הכלב ושירותי תמיכה לעיוור לאורך כל שנות שירותו של הכלב. אחת לשנה, לפחות, מתקיים ביקור בית, שבמהלכו יכול העיוור לשאול כל שאלה בנוגע לביצועי הכלב. כמו כן, המרכז מחליף לעיוור את הכלב לקראת זמן פרישתו מעבודתו ככלב נחיה, ומונע את החזקתו מעבר לכוחותיו עד לקבלת כלב חדש.

המרכז הישראלי לכלבי נחיה
המרכז הישראלי לכלבי נחיה הוא עמותה רשומה ללא מטרות רווח, הרשומה כחברה בפדרציה הבינלאומית לבתי ספר לכלבי נחיה לעיוורים. כל הפעילות בעמותה נעשית ללא תמורה מצד האדם העיוור. המרכז החל לפעול בינואר 1991, במטרה לאפשר לעיוורים בישראל ליהנות מניידות בטוחה ועצמאית על ידי השימוש בכלבי נחיה.
עד היום, המרכז הכשיר יותר מ-130 בוגרים ומכשיר כ-20 עד 25 צמדים (אדם וכלב) בשנה.

תהליך הכשרת כלב נחיה
הגורים נולדים לכלבות רבייה המטופלות, בהשגחת המרכז, על ידי משפחות מתנדבות ברחבי הארץ. מרגע לידתם ועד הגיעם לגיל 6 שבועות, מלווה צוות המרכז את גידולם, עוקב אחר התפתחותם ומעניק להם טיפול וטרינרי. הגזעים המשמשים לאילוף ככלבי נחיה הם לברדור, גולדן רטריבר ורועה גרמני.

בגיל שישה שבועות נמסרים הגורים למשפחות אומנות, המתנדבות לגדלם במשך כשנה. במהלך השנה מתבקשות המשפחות להרגיל את הגור לחיים בבית ולסביבה האנושית. על המשפחות להעניק לגורים חינוך בסיסי, אשר יחשוף אותם לגירויים שונים, כגון: רחובות סואנים, מרכזי קניות, מדרגות נעות, חנויות, מפגש עם בעלי חיים ואנשים, ויקנה להם ביטחון עצמי והיכרות עם מצבים משתנים. במהלך תקופה זו מלווים המשפחה האומנת והכלב הצעיר במעקב ובהדרכה צמודים של צוות המרכז, אשר גם מממן את כל העלויות הכרוכות בגידול הגור, מספק את הציוד הנדרש לטיפול בו ולהחזקתו, שומר על קשר קבוע עם המשפחות ועוזר בפתרון כל בעיה המתעוררת עם הכלב.

המרכז זקוק, מדי שנה, לעשרות משפחות אומנות חדשות (גם יחידים), אשר תגדלנה בהתנדבות גורים בתוך הבית במשך שנה. אך לפני שמשפחה לוקחת על עצמה תפקיד חשוב זה, עליה לדעת כי תפקידי המשפחה האומנת כוללים הענקת חום, אהבה וחינוך בסיסי, ולכן משפחות הנעדרות באופן קבוע מהבית מעל 5-4 שעות ביום אינן מתאימות לתפקיד.

בתום שנה אצל המשפחה האומנת חוזרים הכלבים למרכז הנחיה לצורך אימונים. לאחר הערכה ראשונית של תפקודם ובחירת המתאימים ביותר, מתחילה תקופת אימון הנמשכת כ-6 חודשים. הכלבים לומדים לעקוף מכשולים, להיעצר בשפת המדרכה ולהפעיל שיקול דעת ויוזמה במהלך עבודתם. בסיום שלב זה על הכלב להיות מסוגל להנחות את האדם העיוור בבטחה וביעילות במסלולים שונים, מסביב להולכי רגל ולמכשולים, ולהתנהג בצורה נאותה במקומות מגוונים. עליו להכיר פקודות בסיסיות ולבצע אותן, כמו לפנות ימינה ושמאלה. עליו להתרכז בעבודתו, ולהתעלם מבעלי חיים אחרים ומכל דבר העלול לפגוע ביכולת עבודתו. על הכלב אף לדעת לסרב לפקודות בשעת סכנה, למשל כאשר מכונית מגיחה בפתאומיות.
בשלב זה, כלבים שנמצאים בלתי מתאימים לנחיה נמסרים לאימוץ בתשלום סמלי, כאשר למשפחה האומנת יש עדיפות ראשונה לקבל את הכלב שגידלה.

קורס הדרכת העיוורים, שירותי תמיכה ומעקב
אדם עיוור שפנה לקבל כלב נחיה ונמצא מתאים, מוזמן לקורס הכשרה הנמשך כחודש ימים. בתקופה זו לומד האדם העיוור כיצד להיעזר בכלב בצורה יעילה, וכן לומד להכיר את התנהגותו ולטפל בו. שבוע נוסף מוקדש להסתגלות האדם וכלבו לסביבת המגורים והעבודה. שבוע הסתגלות זה נערך, עם המדריך, בסביבת ביתו של העיוור.
לאחר סיום קורס ההכשרה, ממשיך המרכז לספק שירותי ליווי ותמיכה לבוגריו, לאורך כל שנות שירותו של הכלב (8 שנים בממוצע). תקופת הסתגלותו הראשונית של הצמד לסביבתו החדשה עשויה להימשך עד שישה חודשים. במשך תקופה זו ולאחריה מקיים המרכז קשר קבוע עם בוגריו, ונכון לסייע להם בייעוץ ובהדרכה בכל עת.

צוות המרכז ישמח לעמוד לרשותכם לצורך אימוץ כלבים פנסיונרים, התנדבות כמשפחה אומנת, תיאום ביקורים במרכז ומחוצה לו או קבלת תרומות, בטלפון:
08-9408213 ובפקס 08-9408220, בימים א'-ה' בין השעות 17:00-08:00.
 
חזרה למעלה לדף הבית שלח לחבר
למעלה דף הבית שלח לחבר גרסת הדפסה
animal@tauex.tau.ac.il רמת-אביב 69978 ת"א פקס 03-6406155 טלפון 03-6406671 "חיות וחברה" - היחידה לחקר יחסי גומלין בין אנשים לבעלי חיים
כל הזכויות שמורות ליחידת חיות וחברה - תשס"ח 2007 ארינט בע"מ - פתרונות אינטרנט מתקדמים